Becoming more self sufficient 

Last year we were able to bring down our grocery bill to $100 a week. That is feeding 5-6 people 3 meals a day plus snacks. Last week I reached our next milestone of $80. It’s in part to growing more food and a more diverse assortment of food this year. This is our meal list for the week:

Breakfast:

Pancakes, oatmeal, eggs, buttermilk biscuits, and bacon.

Lunch: 

Zucchini fritters, peanut butter and jelly sandwiches, grilled cheese, veggies with hummus, grilled veggie sandwiches, leftovers, pasta

Snacks:

Popcorn, sweet breads (pumpkin, zucchini, banana), Granola bars, macaroni and cheese

Dinners: 

Chicken pot pie (made with leftover chicken from the week before), spinach and mushroom white pizza, spaghetti squash marinara with roasted squash and garlic bread, veggie lasagna, tacos (we have tacos every Tuesday), tofu Tikka Masala, squash stuffed with Italian sausage. 


My grocery list:

Eggs ($1.09×2), flour ($3), butter ($3×2), mozerella ($5), buttermilk ($3), tofu ($1.69), milk ($4), Popcorn ($2.5), linguine ($1.25), tomatoes (2 cans x $.99), Annie’s Mac and cheese (on sale 3 X $1), .25 lbs chorizo sausage ($.98), bacon ($7.39), Simply lemonde (on sale 3x$2), organic lemon juice ($7.29), sour cream ($1), cocoa ($3.19), natural sugar ($1.99), cheddar cheese ($2.77), granola bars ($3.67, $3.29), bananas ($1.13). 

Total: $72.30. I also bought lunch for $5 and toilet paper which takes it up to just under $80. 

What I don’t need to buy and what it would cost to buy it from the farm or the store (*denotes something I already had bought) 

Spinach* ($1), spaghetti squash ($4), 3 yellow squash ($3), 3 zuchinni ($3), black beans* ($2), peanut butter* ($2.5), jelly ($2), hummus* ($2). That would bring it up to $100 for the week!  

Liked it? Take a second to support 0toHomestead on Patreon!
Become a patron at Patreon!

Leave a Reply